Kalimantan 2018

Nagu põnevamad reisid ikka tulevad planeerimata, nii lendasin ka sinna täiesti juhuslikult. Olin varem eeltööd teinud Indoneesias leiduvate kivimite kohta ja Kalimantan tundus selleks just sobiv olevat. Lisaks huvitas mind ka kohalik rotangist käsitöö. Pikemalt Balil peatudes uurisin nii ühe kui teise käest, mingil hetkel oli isegi kauaegne koostööpartner kaasa tulemas, kuid viimasel hetkel enne äralendu olin siiski üksi.
Nii palju foorumitest lugesin, et ilma giidita pole seal väga midagi teha. Lonely Planetist leidsingi sobiva ja võib öelda, et läks õnneks. Kirjutasin tema meilile päev enne lendu ja mõni tund hiljem olime juba vahetanud telefoninumbreid, ning suhtlesime sotsiaalmeedia vahendusel.

Jõudsin peale lõunat Banjarmasini ja tunnikese pärast istusin paadis, tuuritamas mööda kanaleid. Tõeliselt vesine piirkond. Ja vaene samuti. Sellistes tingimustes ei kujutaks elu hästi ette. Majad ehitatakse jõkke teivaste otsa ja seal elavad tuhanded, kui mitte sajad tuhanded inimesed. Iga maja ees on välikäimla, kus kõik mis seeditud, maandub otse jõkke. Sealsamas kõrval pesevad ennast ka. Isegi hambaid nägin neid jõeveega pesemas. Ilmselt oli minu tuuri aeg enne õhtust palvust, sest jäi mulje, nagu peseks kogu linnaosa elanikud korraga.

Hämmastavalt külalislahked inimesed elavad seal. Ja rõõmsad ka. Enamus inimesi kes märkas, et paadis istub eurooplane, hüüdsid juba kaugelt hello ja oh seda rõõmukisa, kui ma samaga vastasin. Eriti lärmakad olid muidugi lapsed, kes suisa paati ronisid. Suplevaid lapsi oli seal tõesti kilomeetrite kaupa.

Järgmisel hommikul tuli vara ärgata, kuna kuulus Banjarmasini ujuv turg toimub vaid kell 05-09.00. Sinna jõudmiseks tuli veel 1 tund ja 15 min mööda jõge ülesvoolu sõita. Aga see oli seda väärt. Seiklus omaette.

Lõpuks jõudsin siis sinnamaani, milleks olin sellele saarele sõitnud. Lugesin, et seal asuvad Cempaka teemantiväljad,  mis on ühed maailma suurimad. Ega ma teemanteid otsinud, vaid huvi oli teiste kivide vastu.

Sain kaubale ühe kohaliku rolleritakso juhiga, kes oli nõus mind kaevanduste juurde viima ja ootama, kuni ma saan seal asjad aetud. Palusin tal väikese videolõigu filmida, kuid hiljem avastasin kaamerast, et ta oli päris pikalt mu tegevust jäädvustanud. Tegin sellest lühikokkuvõtte.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s